پلاگین چیست؟ تحلیل و برسی انواع پلاگین

پلاگین چیست؟ plugin چیست؟تنظیم کده

 

پلاگین چیست؟ plugin چیست ؟ تحلیل و برسی انواع پلاگین

در دنیای کامپیوتر، به نرم افزارهایی گفته میشود که در یک نرم افزار دیگر تحت عنوان نرم افزار میزبان (مانند نرم افزار های آهنگسازی یا همان DAW) اجرا میشوند و قابلیت اجرا شدن به تنهایی را ندارند. به طور کلی پلاگین ها قابلیت هایی به نرم افزار میزبان اضافه میکنند و در واقع دلیل وجودشان همین اضافه کردن آپشن به نرم افزار میزبان است. در واقع اکثر نرم افزارهای میزبان خودشان پلاگین هایی بر روی خودشان دارند، اما کمپانی های مختلف برای برآورده کردن نیازهای تخصصی تر و یا راحت تر کردن یک تکنیک، پلاگین خاصی طراحی میکنند. پلاگین میتواند یک ساز باشد، یا یک افکت صدا .

از آنجایی که گفتیم این پلاگین ها باید در نرم افزارهای میزبان اجرا شوند، در نتیجه باید طبق استاندارد همان نرم افزارها طراحی شوند و در واقع باید خود را با آنها هماهنگ کنند. به طور کلی چند نوع استاندارد (فرمت) برای پلاگینها وجود دارد که میتوانند بر اساس آنها طراحی شوند. نرم افزار های میزبان نیز میتوانند یک یا چند نوع فرمت را پشتیبانی کنند. انواع رایج این استاندارد ها به شکل زیر هستند:

 

(VST (Virtual Studio Technology

میتوان گفت این فرمت پرکاربرد ترین فرمت در بین نرم افزارهای صدا و آهنگسازی میباشد که برای اولین بار در سال 1996 و توسط کمپانی Steinberg در نرم افزار کیوبیس ورژن 3.02 معرفی شد. فرمت VST تا به امروز توسعه ی بسیاری داشته است و تا نسل 3 یعنی VST3 پیشروی کرده. لازم به ذکر است که اگر این پلاگین، افکت صدا (مثل کمپرسور، ریورب و … ) باشد آن را VST یا در بعضی موارد VSTe می نامند و اگر به صورت ساز قابل اجرا باشد آن را VSTi نام گذاری میکنند. اکثر نرم افزار ها از این فرمت پشتیبانی میکنند، مانند: Ableton، Cubase ، Fl Studio ، Sonar ، Reaper و …

 

(AU (AudioUnits

این فرمت توسط سیستم عامل Mac و در راستای کاهش تاخیر و بهینه سازی رابط طراحی شده. اکثر نرم افزارهای میزبان تحت سیستم عامل Mac این فرمت را پشتیبانی میکنند. برای مثال نرم افزار Apple Logic تنها از همین فرمت پلاگین پشتیبانی میکند.

 

(AAX (Avid Audio eXtension

زمانی که نرم افزار Pro tools ورژن 64 بیتی خودش را ارائه داد، این استاندارد را نیز معرفی کرد و این بدان معناست که این فرمت از معماری 64 بیتی تبعیت میکند. این فرمت تنها در نرم افزار Pro tools و از ورژن 10 به بعد قابلیت پشتیبانی را دارد.

 

(RTAS (Real-Time Audio Suite

این فرمت نیز در Pro tools سری Digidesign معرفی شده بود ولی فقط تا ورژن 10 Pro tools قابلیت پشتیبانی را دارد. قبل از آنکه این فرمت در سری های جدید Pro tools پشتیبانی خود را از دست بدهد، کمپانی های زیادی پلاگین خود را با این فرمت ارائه میدادند.

انواع دیگری از پلاگین ها نیز وجود دارند که یا بسیار استفاده کم و تخصصی دارند و یا تقریبا منسوخ شده اند و یا تنها برای یک نرم افزار خاص ساخته میشوند.

 

پلاگین چیست؟ plugin چیست؟ تنظیم کده

 

پرکاربرد ترین پلاگین های میکس و مسترینگ :

از پرکاربرد ترین پلاگین های میکس و مسترینگ در نرم افزار های آهنگسازی می توان به مجموعه ی پلاگین های waves، izotop و fabfilter اشاره کرد که هرکدان از آن ها در دنیای امروز، طرفداران خودشان دارند!

 

گروه هنری ناظری تیون

دوره های آموزشی تنظیم کده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =